درباره ویلن قنبری مهر (1307 ه.ش )

ابراهیم قنبری مهر متولد 1307 در تهران ، از سال ها پیش با استفاده از راهنمایی های ابوالحسن صبا ، سورن آراکلیان ، اتی وات لو و ... به ساخت . مرمت سازهای ایرانی و غربی پرداخت.

در سال 1334 اولین کارگاه ساز سازی را در اداره ی هنرهای زیبا بنیان نهاد و در سال 1339 از سوی کارگاه ساز سازی اداره هنرهای زیبا جهت کار آموزی در کارگاه اتی ین وات به فرانسه اعزام شد. از کارهای منحصر به فرد او ابداع تکنیکی زیبا در تزئین سازها با بهره گیری از تلفیق ورق برنج و چوب های زینتی معروف به مهر کاری ( یا مهر نگار ) است که اساتید فن نام این تکنیک را از پسوندنام قنبری مهر برگزیده اند.

در سال 1348 وزیر وقت فرهنگ و هنر آقای پهلبد موضوع بازدید آقای یهودی منوهین ( نوازنده برجسته ویلن ) را با استاد قنبری در میان می گذارد و از ایشان می خواهد مجموعه ای از سازهای ایرانی ر ابرای نمایش مرتب کند. روز بازدید ویلن استاد قنبری مهر پس از نواختن ،نظر آقای منو هین را جلب می کند و علاقه خود را برای خرید آن ابراز می کند . که ویلن از طرف وزارت فرهنگ و هنر به ایشان اهدا می شود . یهودی منو هین در یکی از برنامه هایش از ساز قنبری استفاده کرده است و قتی از وی سئوال کردند آیا ویلن ساخت استرادی واریوس ( بزرکترین ویلن ساز جهان) است؟ می گوید نه کار یک سازنده ایرانی به نام قنبری مهر است.

منوهین در حال امتحان ویلن قنبری

استاد قنبری مهر با توجه به روحیه نو آوری خود همواره در سازهای ایرانی تغییراتی ایجاد کرده تا مشکلات این سازها کم تر شود. که عمده ی آنها عبارتند از :

-تنظیم فاصله گوشی

-ثابت کردن خرک سه تار

-تثبیت پرده های تار و سه تار با فلز

-تغییر سر پنجه تار و سه تار به قالب گیتار

-ایجاد شیار در اطراف دهانه کاسه و نقاره تار

-طراحی ساز کروماتیک سنتور

-تغییرات در سازهای قانون کمانچه و ...

- تنبک کوکی

-سیم تاب

ایشان در زندگی پر بارش شاگردان زیادی را تر بیت کرده که می توان از آن میان آقایان امیر عطایی ، زاد خیل ، و غیره ... را نام برد که در حال حاضر به ساز سازی مشغول اند و بعضی از این افراد با تلاش زیاد کارشان را تداوم می دهند .

قنبری مهر در اوایل دهه 70 با اندازه گیری نسبت نوازنده به ساز در نقاشی های ظروف به جای مانده از دوره ساسانی بربط هایی را مشابه بربط های آن دوره که به دو صورت متفاوت ، یکی با صفحه پوستی و دیگری با صفحه چوبی ساخته است . هم اکنون شاگردان وی با ساخت این بربط ها می پردازند. وی تخصص عالی فنی و هنری در ساخت ویلن و دیگر سازها را دارد.ویلن های ایشان بسیار نایاب است و طرفداران بسیاری مایلند که ویلن استاد قنبری مهر را با قیمتی بالغ بر 50 میلیون تومان به بالا خریداری نمایند. خداوند ایشان را حفظ نماید.

برسی وتحقیق توسط وبسایت سه تار و تارینه از کتاب چهرهای گویا نوشته محمد رضا لطفی -انتشارات موسسه فرهنگی هنری سرای اهل هنر-1386